RAMKA DO BANIEK

Teraz coś trudniejszego - rama do baniek. Potrzebna jest miska, dwie słomki lub rurki, kawałek nitki i oczywiście płyn. Nitkę należy przewlec przez słomki (pomaga igła:) i zawiązać. Trzymając za słomki zanurzyć w płynie

i powoli wyciągnąć trzymając nitki napięte. Powstaje tafla mydlana:

Co można z niej robić? Można stanąć pod wiatr, pozwolić, żeby napełnił bańkę i powoli złączyć słomki, zamykając ją. Kiedy nabierze się doświadczenia, można robić naprawdę olbrzymie bańki!

A teraz trzymaj rozpostartą taflę mydlaną trzeba delikatnie dmuchnąć w jedno miejsce z odległości około 3-5 cm. Tafla się uwypukli i bańka powoli się od niej oderwie

Do czego jeszcze nadaje się tafla mydlana? Może być trampoliną dla innej bańki mydlanej.. Potrzebna jest pomoc drugiej osoby, która zrobi bańkę mydlaną nad taflą. Ciekawe, komu najdłużej uda się poodbijać bańkę?

BAŃKA W BAŃCE

Nie jest to łatwe doświadczenie i wymaga wprawy - więc od dzieła. Potrzebny jest zwykły lejek kuchenny i słomka. Należy zanurzyć brzeg lejka w płynie do baniek, zrobć duuużą bańkę, ale nie wypuszczać jej - trzeba palcem zatykać otwór lejka. Teraz trzeba całą słomkę zamoczyć w płynie (sucha od razu przedziurawi dużą bańkę) i powoli włożyć ją do bańki i dmuchać. Komu uda się zrobić najwięcej baniek w bańce?

TRWAŁA BAŃKA

Ile żyją bańki mydlane? Króciutko.. Jest jednak sposób, żeby zatrzymać na jakiś czas ulubioną bańkę :) Potrzebny jest do tego słoik typu wek i jednorazowy plastikowy kubeczek. Należy zamoczyć kubeczek w płynie do baniek, włożyć go do również zamoczonego od wewnątrz słoika i powoli "posadzić" na nim bańkę zrobioną słomką. Delikatnie zamykamy słoik i odstawiamy go na półkę. W takim środowisku bańka powinna wytrzymać kilka godzin, a czasami nawet kilka dni. Najstarsza bańka mydlana miała 347 dni!

I na razie na koniec. cdn